07.11.2019

Czym jest fotografia reklamowa?

Zapewne nie raz spotkałeś się z tym pojęciem i może nawet zastanawiałeś się nad wykorzystaniem takich zdjęć w swojej firmie. Ale w zasadzie, fotografia reklamowa - co to jest, tak dokładnie? To zdjęcia produktów, fotografie obrazujące usługi czy reklamujące markę, których celem jest sprzedaż. I właśnie to jest kluczowe. Nie każde zdjęcie będzie sprzedawało. Niektóre fotografie pokażą, jak wygląda produkt, a inne ukażą korzyści z jego zakupu, dostarczą o nim informacji i zaintrygują. Chyba już wiesz, które z nich to prawdziwa i skuteczna fotografia reklamowa. Świetnie, czas zgłębić temat!

Fotografia reklamowa - co to jest w praktyce?

Fotografia komercyjna, bo taka też jest fotografia reklamowa, ma za zadanie promować produkt, usługę czy markę, w taki sposób, aby wpływać na emocje odbiorcy i zachęcać do skorzystania z oferty. Zdjęcia tego typu znajdują zastosowanie niemal w każdej branży, od sieci handlowych, przez restauracje, hotele, korporacje, firmy deweloperskie i długo jeszcze można by wymieniać. Fotografia reklamowa to coś, co jest - a jeśli nie ma, to być powinno - wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba skutecznej sprzedaży. I dokładnie tak, jak w wielu branżach może okazać się niezawodna, tak w każdej branży można wykorzystywać ją na wiele sposobów. A przy tym, warto pamiętać, że mówiąc o fotografii reklamowej, mówimy o różnych motywach zdjęć.

fotografia reklamowa

Zdjęcia na wiele sposobów

Fotografia reklamowa - co to jest, już wiesz, ale warto także rozróżniać poszczególne jej rodzaje, pamiętając przy tym, że granica czasem jest bardzo płynna. Jednak przy tak dużych możliwościach, jakie zapewnia reklamowa fotografia, taki podział może znacznie ułatwić sprecyzowanie, jakich zdjęć potrzebuje Twoja firma.

1. Fotografia produktowa

Czyli najczęściej wykorzystywany rodzaj fotografii reklamowej. Fotografia produktowa przedstawia pojedyncze produkty czy nowe linie produktów, podkreślając ich zalety konstrukcyjne lub funkcjonalność. Coraz częściej uzupełnieniem jest fotografia 360°, dzięki której użytkownicy mogą obejrzeć produkt z każdej strony. Miejscem, w którym takie zdjęcia powstają najczęściej, jest profesjonalne studio fotografii reklamowej.

2. Fotografia kulinarna

To fotografia reklamowa, którą musi wyróżniać naprawdę dobry smak - bo przecież przez żołądek do serca, czyż nie? Właśnie w taki sposób oferta lokalu gastronomicznego ma przyciągnąć klientów. Fotografia kulinarna to fotografia kreatywna i wymagająca. To kompozycja, odpowiednie ułożenie produktów i dekoracji pozwalają stworzyć odpowiedni nastrój - nastrój, dzięki któremu odbiorca poczuje aromat świeżo upieczonego ciasta ze zdjęcia i nie będzie mógł oprzeć się chęci spróbowania tej zimowej herbaty z nutą cytryny, goździków i cynamonu, jaką oferuje Twoja kawiarnia.

3. Fotografia wizerunkowa

Chcesz pokazać, jak wygląda praca w Twojej firmie, w jaki sposób obsługuje się klientów, a może, jak świetnego szefa posiada? Fotografia komercyjna to zdjęcia, które w unikalny sposób ukazują charakter działalności, w ten sposób zachęcając do współpracy lub do skorzystania z usług.

4. Fotografia wnętrz

Ukazująca wnętrza fotografia reklamowa to jest to, co uwielbiają firmy oferujące usługi oraz produkty z zakresu aranżacji wnętrz, marki meblowe, projektanci wnętrz i mebli na wymiar, a także właściciele hoteli, restauracji czy ekskluzywnych salonów modowych. Dzięki takim zdjęciom firmy mogą stworzyć katalog, po którego obejrzeniu klient poczuje, że właśnie w tym miejscu, z tą marką, stworzy dom, o jakim marzy, że to właśnie w tym hotelu spędzi tak długo wyczekiwane wakacje, że ta restauracja jest idealnym miejscem, by świętować sukces, a w tym sklepie znajdzie sukienkę, dzięki której stanie się gwiazdą wieczoru. Tego typu fotografia reklamowa musi przede wszystkim budzić emocje i pokazywać wnętrza w taki sposób, by odbiorca poczuł, że to miejsce dla niego.

5. Fotografia mody

Czyli zdjęcia reklamowe, ukazujące ubrania w taki sposób, by odbiorca poczuł, że musi je mieć, że to właśnie dzięki nim wyrazi siebie, podkreśli swój indywidualny styl. To fotografia reklamowa, która wywołuje reakcję “to jest to, czego szukam”, ale także inspiruje i zaznajamia z trendami.

fotografia reklamowa2

Jak wykorzystać fotografię reklamową w marketingu?

Wiedząc, co to jest fotografia reklamowa i jakie jej rodzaje można wyróżnić (i pamiętając, że po dokładniejszym podziale każdej kategorii można określić kolejne rodzaje zdjęć reklamowych), warto wiedzieć, w jaki sposób wykorzystać gotowe zdjęcia, by w pełni czerpać z ich potencjału. Fotografia reklamowa znajduje zastosowanie zarówno w marketingu internetowym, jak i tradycyjnym. Zdjęcia reklamowe zamieszcza się między innymi:

  • w firmowych katalogach i broszurach,
  • w menu restauracji,
  • w ulotkach reklamowych,
  • w sieci - na firmowych stronach, Facebooku, Instagramie,
  • na billboardach.

Często fotografie łączą się z hasłami reklamowymi czy nieco dłuższymi treściami. Niezależnie od miejsca i sposobu ich publikacji, stanowią sposób na zwiększenie efektywności sprzedaży, a także sprzyjają budowaniu relacji z klientem. A wszystko to w imię zasady “kupujemy oczami”.

A zatem - fotografia reklamowa - wiesz już, co to jest i jak ją można wykorzystać, przekonaj się, jakie zdjęcia reklamowe powstały w Resort Studio!

Udostępnij ten artykuł

SPRAWDŹ NASZE PROJEKTY